Pamiętamy o Papieżu

Wszyscy pamiętamy o naszym Papieżu - najlepszym tego przykładem są poświęcone Mu pomniki.
Pomnik Jana Pawła II przed kościołem w parafii pod wezwaniem NMP Matki Odkupiciela w Poznaniu na osiedlu Jagiełły.


Są też różnego rodzaju instytucje, których patronem jest JP II - np. szkoły czy szpitale.

Szpital im. Świętego Jana Pawła II w Poznaniu.
Znalazłam w domu jeszcze kilka znaczków pocztowych i ozdobną monetę z Janem Pawłem II.


 


Rocznica kanonizacji JP II

Dzisiaj mijają 2 lata od kiedy Jan Paweł II został kanonizowany - to znaczy uznany za świętego kościoła katolickiego. To wspaniała rocznica - bardzo cieszymy się z tego powodu.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kanonizacja_Jana_XXIII_i_Jana_Paw%C5%82a_II

Stało się to za sprawą cudownego uzdrowienia Floribeth Mory Diaz – bardzo chorej kobiety z Kostaryki, która podczas oglądania w telewizji transmisji z beatyfikacji Jana Pawła II, zaczęła się do niego modlić i została uzdrowiona.

Papież i góry

Jan Paweł II uwielbiał wędrować po górach - szczególnie kochał Tatry. Jego imieniem nazwano schronisko górskie na Polanie Chochołowskiej. Papież powiedział:
Wobec piękna gór czuję, że On jest. I wtedy zaczynam się modlić.
My również lubimy górskie wędrówki. Kiedy jesteśmy "na szlaku" odnajdujemy ślady Papieża. 
Szlak Papieski - niedaleko schroniska na Polanie Chochołowskiej

Ciekawe, czy dla niego górskie wędrówki były równie wyczerpujące jak dla nas. Jedno jest pewne - wspaniałe widoki zachwycały Go tak jak nas.
Polana Chochołowska - jeśli wytężycie wzrok zobaczycie owce
i maleńką Kaplicę Św. Jana Chrzciciela
Morskie Oko - jedno z ulubionych miejsc Jana Pawła II

Kaplica Matki Boskiej od Szczęśliwych Powrotów - niedaleko Morskiego Oka 

Jan Paweł II jako człowiek

Kiedy zapytałyśmy rodziców jak odbierany był Jan Paweł II jako człowiek, bez wahania odpowiedzieli nam, że była to osoba wyjątkowo ciepła, uśmiechnięta, z doskonałym poczuciem humoru.

 Źródło: "Niestrudzony Pielgrzym Miłości", Wyd. Reader's Digest, 2004, str. 53.

Jan Paweł II był wyjątkowo skromny. Po Jego wyborze nie pozwolił prymasowi Wyszyńskiemu uklęknąć przed sobą i tak było zawsze: unikał klękania ludzi przed sobą i oddawania Mu hołdów. Jego pięknym zwyczajem był fakt, że odwiedzając liczne kraje, zawsze przemawiał do ludzi w ich języku. Był to fenomen, dzięki któremu ludzie na całym świecie, różnych wyznań, pokochali Karola Wojtyłę

Jan Paweł II potrafił też być zdecydowanym kapłanem – bez wahania potępiał zło i ganił ludzi, kiedy działo się coś niedobrego albo ludzie zbaczali z drogi moralności. Najważniejsze jednak było to, że zawsze mówił językiem zrozumiałym dla najzwyklejszego człowieka i zawsze okazywał swoją miłość.

Jan Paweł II był papieżem, który odbył najwięcej pielgrzymek. Wszyscy zapamiętali fakt, że zawsze całował ziemię kraju, który odwiedzał. Uroczystości i msze przeplatane były żartami Papieża, ciągłym kontaktem z wiernymi, występami wielu różnych zespołów i artystów.

  
 Źródło: "Niestrudzony Pielgrzym Miłości", 
Wyd. Reader's Digest, 2004, strony 45, 197, 215.

Zawsze chciał być jak najbliżej ludzi, nawet kosztem swojego bezpieczeństwa.

Jednym z ulubionym zdjęć są zamieszczone poniżej – obrazki z czasów szkolnych naszych rodziców.

Znikające kremówki papieskie

Dzisiaj niedziela. W domu do kawy pojawiły się ulubione ciastka Jana Pawła II - kremówki. Niestety, tak szybko jak się pojawiły, tak szybko także zniknęły. Miałam w tym spory udział (były pyszne). Nastąpiło to tak szybko, że zapomniałam nawet zrobić choć jedno zdjęcie na bloga. 

Postanowiłyśmy więc bliżej przyjrzeć się temu ciekawemu i pysznemu tematowi - zwłaszcza, że sam Papież podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1999 r. wspomniał jak po maturze chodził na kremówki. Podobno wygrał nawet zakład kto zje więcej kremówek - zjadł ich aż 18!!!. 

Niestety, okazało się, że nawet gdyby dzisiaj pojechać do WADOWIC, rodzinnego miasta Jana Pawła II, nie uda się kupić kremówek, tam gdzie On je kupował. Dawna cukiernia Karola Hagenhubera niestety została zamknięta po II Wojnie Światowej w 1945 r. Możecie o nie poczytać na stronie Informacji Turystyczne w Wadowicach - wystarczy kliknąć >>tutaj<<.

Dla tych, którzy do Wadowic mają równie daleko jak my, na razie proponujemy wirtualne odwiedziny. Cukiernia znajdowała się w jasnym budynku z ciemnym dachem (na wprost).





O trudnym wyborze i niespodziewanej pomocy

Wybór bohatera nie jest sprawą łatwą. Taka osoba powinna być kimś naprawdę wyjątkowym. 


Jest nim:  

JAN PAWEŁ II (JP II)


Kiedy zastanawiałam się, dlaczego Jan Paweł II jest dla mnie wzorem godnym naśladowania - wzięłam z półki do ręki książkę, którą otrzymałam od mojej matki chrzestnej. Przeczytałam znajdującą się na pierwszej stronie dedykację i wątpliwość kto jest prawdziwym "SUPER HERO" zniknęła. Wzięłam szybko telefon i zadzwoniłam do Martyny. Po krótkiej rozmowie powstał pomysł na tego bloga.

A co do dedykacji - oceńcie sami.




Dedykację tą znalazłam w książce Małgorzaty Skowrońskiej i ks. Roberta Nęcka pt. Chłopiec z Wadowic. Biografia błogosławionego Jana Pawła II dla dzieci, którą ukazała się nakładem Wydawnictwa Zielona Sowa z Krakowa w 2011 roku.